Adresa: Preradovićeva 31, Zagreb
Možda se čini smiješno tražiti feminizam u domaćoj etno baštini s obzirom na to da se žene u Hrvatskoj i Uniji bore za jednakost s dlakavijim rodom. Razgledavanjem Hrvatske kuće, čak i ako posjetitelj ne vidi puni naziv, prvi puta smo u prostoru posvećenom tradiciji dobili pravu sliku važnosti uloge žene u kućanstvu.
Velika unutrašnjost uređena je poput seljačke kuće krajem 19. i početkom 20. stoljeća. Hrvatska je tada još bila dio Austro-Ugarske monarhije, koja je u to doba bila najveći proizvođač i izvoznik poljoprivrednih proizvoda u svijetu i jedina europska sila koje je umjesto u vojsku ulagala u razvoj sela. To je vjerojatno bilo posljednje razdoblje u kojemu su hrvatski seljaci bili ne samo bogati (ne u Bill Gates smislu), već i cijenjeni kao skromni i radišni.
Dok su muškarci radili u polju i gospodarili poljoprivrednim dobrom, žene su bile gospodarice u kućama. Stariji posjetitelji Hrvatske kuće prepoznati će mnoge predmete koji su nekoć sakupljali prašinu ili još bili u upotrebi u stanovima njihovih baka. Mlađi najčešće neće prepoznati nijedan predmet osim stolova, stolica i ormara.
Među važnijim predmetima su stari tkalački stan za proizvodnju lanenog platna, koje se koristilo za izradu odjeće, posoblja i svečanog ruha. Dio zbirke čini i stari kameni žrvanj za ručno mljevenje žitarica, tradicijsko lončarsko kolo na nožni pogon namijenjeno izradi glinenog posuđa, nešto „novija“ singerica, vaga na utege s mjedenim zdjelama, razni mužari i sita.
U „Materinoj priči” smještene su i etno radionice, u kojima se demonstrira tradicijski način ručnog tkanja lanenog platna, vezenja, pletenja od vune, izrada čuvene lepoglavske čipke, nakita, licitara, lončarskih proizvoda i izvornih suvenira. Prostor hrvatske etno kuće mjesto je i održavanja izložbi, predavanja, međuregionalne i međunarodne suradnje i razmjene.„
Hrvatska kuća “Materina priča” dio je neprofitnog projekta udruge Petrine pletilje, koja izradom izvornih rukotvorina i suvenira promovira tradicijsko bogatstvo Hrvatske u zemlji i svijetu.
Ulaz je besplatan.