Povodom prve izložbe iz ciklusa “Fragmentologija”, koju je na prvi dan proljeća lijepo udomio entuzijastični novi kulturni prostor u gradu, Galerija Pikto, s voditeljicom Nelom Simić porazgovarali smo o zagrebačkoj umjetničkoj sceni i planovima za 2015.
Tko je Nela Simić?
Još uvijek je ne poznajem dovoljno dobro da bih govorila u njeno ime.
Čime se Nela bavi?
Opće je poznato da su novinari univerzalni neznalice (sve pomalo, a ništa ni o čemu). Po prirodi sam znatiželjna i nestrpljiva pa iz tog sveznanja i neznanja proizlazi želja da svašta pokušam pa mnogi od tih projekata i ideja propadnu, ali često onih nekoliko dobrih preživi. Uređujem i vodim Kvaku 808, emisiju o književnosti na radiju 808, a povremeno pišem kolumne u časopisu Fpzg-a, Globalu i svaštarim na nekim portalima. Prije nekoliko mjeseci u suradnji sa divnim i svestranim suradnicima otvorila sam galeriju Pikto u Branimir centru. Uz ostalo pokušavam završiti magisterij u Trstu, srećom bolonja se pobrinula da to ne potraje vječno (smijeh).
Kako si došla na ideju otvaranja galerije Pikto?
Jedno popodne u veljači 2014. godine s nekoliko radijskih kolega postavljala sam reklamne postere za nadolazeće glazbene festivale u prostoru radija 808. Prostor se nalazi u Branimir Centru na atraktivnoj lokaciji u izlogu pa mi je sinulo da bi to bilo izvrsno mjesto za organiziranje malih izložbi. Radijsku galerijicu prvom je izložbom svojih fotografija otvorio Sanjin Kaštelan, poznatiji kao DJ Ich iz CFSN-a. Organizirali smo svirku, vino i spontano postavili fotke u prostoru. Skupilo se puno ljudi, dobro smo se zabavili i zaključili da postoji potencijal da se ideja dalje razvija. Nedugo zatim posrećila nam se sretna okolnost. Ispraznio se prostor pokraj radija koji se pokazao kao pravo mjesto za pokretanje ozbiljne galerije i ni godinu kasnije Pikto je otvoren.
Kakvo je tvoje viđenje umjetničke scene u Zagrebu?
Održavamo hladni pogon zahvaljujući iznimnim pojedincima i kolektivima koji su aktivni na sceni, ali još uvijek smo hermetični, dosadni i nemamo hrabrosti ili resursa napraviti neke veće korake koji su potrebni da bi se postigao veći napredak. Ali da ne bude sve tako crno, čini mi se da se promjene događaju iz godine u godinu te da se umjetnička scena u Zagrebu sve više razvija i otvara prema drugim umjetničkim scenama u Europi i svijetu.
Da možeš, koje bi promjene napravila na sceni?
Teško je biti prorok u svom selu. Trudim se raditi ono što volim i pritom surađivati s ljudima koji to cijene i razumiju, mislim da je to jedini način da zajedno napravimo promjenu.
Koji ti je bio najdraži projekt na kojem si do sada surađivala?
Bilo je mnogo projekata i mnogo divnih ljudi s kojima sam surađivala. Prostor za kreativnu slobodu i suradnici koji razumiju tvoju viziju najvažniji su segmenti za razvoj projekta. Najnoviji projekt koji sam pokrenula u suradnji s Radiom 808, na kojem već gotovo dvije godine svake nedjelje vodim i uređujem književnu emisiju Kvaka 808, je Radio teatar. Riječ je o multimedijalnoj radijskoj emisiji koja se uživo na pozornici Centra za kulturu Trešnjevka pred publikom emitira na radio i snima za naš Youtube kanal. Do sad je Radio teatar doživio dva izvođenja.
Koja iznenađenja planiraš za ovu godinu?
Za svibanj spremamo jedno interaktivno, kulturno, zabavno iznenađenje koje će još nekoliko tjedana ostati tajna. Projekt uključuje nekoliko zagrebačkih galerija s ciljem da se publika i ostali sudionici i stvaratelji na umjetničkoj sceni povežu, zabave i usput kulturno uzdignu igrajući jednu od najpopularnijih modela igrica-role playing games u jednom novom užurbanom izdanju u stvarnom, a ne virtualnom životu :).