Izraz „the dark one“, po naški crn, taman, mračan, najčešće povezujemo sa znanstveno-fantastičnom literaturom i opisom glavnog neprijatelja grupe junaka. Prosječnom ispijatelju kave ne pada na pamet sjesti u najdraži bar i naručiti čašu tamnog jer posljednje što bi mu konobar donio bila bi kava.
Do danas nije sigurno je li kava dobila ime po pokrajini kraljevine Etiopije u kojoj se kava proizvodila i izvozila u Arabiju ili prema korijenu riječi qhh (qahwah u ženskom rodu), čije je značenje „crne boje“, „suho“, „kiselo“. Također nismo sigurni tko je otkrio kavu: legenda pripisuje otkriće Etiopljaninu Kaldiju, koji je primijetio kako mu koze postanu živahne nakon što pojedu određeno bilje. Druga legenda pripisuje otkriće Omaru, koji je prema legendi mogao liječiti kroz molitvu. Nakon što je protjeran iz grada Mocche (sjetite se Moccha kave), sklonio se u pećinu, gdje je gladovao. Pokušao je jesti sjemenke kave. Nakon nekoliko neuspješnih pokušaja pripreme odlučio je pržene sjemenke kave omekšati kuhanjem te dobio smeđu tekućinu od koje se osjećao revitalizirano i sito.
Iako je u Turskoj bila zabranjivana kao „dekadentna“, rijetko koji radoholičar može provesti dan bez barem jedne šalice kave koja mu osvježava tijelo i um. Oni koji imaju nešto više vremena i vole održavati sastanke u neformalnim uvjetima, a k tome su i vrsni poznavatelji kave, sigurno će svratiti u Cogito Coffee bar. Iako tek otvoren na ulazu u Obrtnički prolaz kroz Varšavsku, poslužuju nekoliko vrsta kave pržene samo nekoliko ulica dalje, u Žerjavićevoj, u produžetku cafe bara „U dvorištu“. Ako ste više poput Turaka, onda ćete radije popiti čaj, kojega ima samo nekoliko vrsta, ali su zaista posebni. Preporučamo rooibos.
Što god popili, vjerujemo da ćete ostatak dana provesti svježe i revitalizirano, iako ste popustili strastima i prepustili se užicima tamne strane.