„Projekt je inspiriran procesom komunikacije i upoznavanja, međusobnog prepoznavanja i vlastitog prezentiranja u kontekstu današnjeg multikulturnog okružja, odnosno aparatom za brzo prepoznavanje i kodificiranje, koji funkcionira po unaprijed kreiranom generiranom setu eliminiranih pitanja, za posuđivanje i procjenjivanje drugoga te predstavljanje samoga sebe. Cilj projekta je kroz neposredan kontakt približiti suvremene umjetničke prakse građanima te ih upoznavanjem s kulturnim, umjetničkim, a nerijetko i političkim idejama koje dolaze iz njihovih sredina.“
Zamisao speed datinga, iliti „brzinskog spoja“ ideja je rabina Yaacova Deyoa, koji je želio pomoći mladim Židovima u svojoj zajednici da pronađu prikladnog životnog partnera. Ideja se ubrzo proširila po razvijenom svijetu, najviše u SAD-u, gdje ljudi često vrlo teško uspostavljaju kontakt izvan poslovnih sredina. U praksi speed date izgleda kao serija intervjua za posao. Svaka osoba može pet minuta provesti u razgovoru za stolom gdje ga čeka sugovornik. Nakon pet minuta oglašava se zvonce ili neki drugi signal te se osoba diže i odlazi za idući stol, a njegovo/njezino mjesto zauzima sljedeća osoba. I tako ukrug. Zašto usporedba s intervjuom za posao? Jer u pet minuta svaki kandidat želi na što bolji način predstaviti sebe ne bi li se prodao. Artist speed dating polazi od iste osnove, samo što cilj nije prohodati s dotičnom umjetnicom ili umjetnikom, već se bolje upoznati s njihovim radom. Ovu verziju speed datinga organizira Martina Miholić, a najnovija iteracija održava se u HDLU za vrijeme trajanja ovogodišnjeg ArtOmata.
Urbanka preporuča nekoliko pitanja s kojima se dobro oboružati za zadovoljavajući Artist Speed Dating:
Prvo pitanje koje se na svakom speed dateu postavlja glasi: „Što radiš?“ Umjetnik se može baviti slikarstvom, kiparstvom, novim medijima ili koketirati sa svim smjerovima po malo. Odlično pitanje koje odlučuje daljnji tijek razgovora. Performere uvijek prepoznate jer za stolom najčešće sjede goli.
„Što mi želiš reći o svojem radu?“ Pomno pazite na konstrukciju rečenice: želite da vas umjetnik zadivi svojim idejama, a ovom rečenicom dali ste mu/joj priliku za to: da svojim riječima opiše svoj rad i, ako imate sreće, što sa svojim radom želi postići. Nemate li sreće, naišli ste na konceptualca. U tom slučaju preporučamo digitalnu verziju latinskog rječnika i popis opskurnih religijskih obreda.
Treće pitanje nameće se samo po sebi svakom umjetničkom connoisseru, a i umjetnik će odmah znati što je posrijedi. Samo izrecitirajte: propitivanje, istraživanje ili provociranje? Svaki umjetnički rad pripada jednoj od navedenih kategorija, bilo da se radi o seriji portreta (istraživanje položaja pojedinca u društvu) ili mrtvoj prirodi (istraživanje odnosa glinene zdjele i trule jabuke).
„Otkuda crpiš inspiraciju?“ pitanje je o kojem ne moramo previše pisati i jasno je samo po sebi. Možda je čak postalo i malo izlizano. Ovaj trenutak možete i iskoristiti da otpijete gutljaj vode. Nije lako razgovarati, pogotovo u cajtnotu.
„Da si divlja životinja, koja bi bio/bila?“ Intervju traje kratko i zna biti zamoran. Iznenadite umjetnika neočekivanim pitanjem. Vjerojatno ćete dobiti jednako neočekivan odgovor.
Slijedite li naša uputstva, Artist Speed Dating napustit ćete bogatiji za mnogobrojna iskustva, razumijevanje mnogih umjetnika i njihovih izričaja, a možda ćete i sami poželjeti primiti kist u ruke. Ili krenuti u speed dejtanje.