O meni
Rođen sam 1996. u Zagrebu. 2020. godine diplomirao sam slikarstvo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu u klasi Z. Novaka. Od 2018. djelujem kroz niz skupnih i žiriranih izložbi od kojih se ističu “Erste fragmenti 16.” u Laubi, 5. i 6. Bijenale slikarstva u domu HDLU-a, izlaganje i koautorstvo na izložbi “Tartagline police” u Galeriji Forum, izložba koja okupila dobitnike Nagrade Vladimir Dodik Trokut, Iva Vraneković na izložbi “Ljubav na posljednji pogled/novac je vječan, a ljudski život je prolazan” u Galeriji Bačva. 2022. Godine izlažem na prvoj samostalnoj izložbi “Heroji” u Galeriji Bačva. Posljednje dvije godine bavim se istraživanjem BDSM kulture i ljudske seksualnosti općenito te postajem aktivni sudionik u organizaciji, performansu i edukaciji na zagrebačkoj underground BDSM sceni. Moje istraživanje me odvelo u Budimpeštu i Beograd, gdje sam gostovao kao performer i edukator.
O radu i stvaranju
Umjetnik = fanatik! On je toliko predan i odlučan u svojim uvjerenjima da će bez obzira na logične i racionalne argumente ustrajati u tome što radi. Stvarnost oko nas se, dapače, često doima kao da je programirana tako da onemogući umjetnikovu aktualizaciju. Umjetnost je iracionalna i izgleda nemoguće egzaktno ustvrditi po kojim principima funkcionira kreacija ili manifestacija. Pitanje koje samom sebi stalno postavljam jest – Otkud Beatlesima Beatlesi ili Andyju Warholu Andy Warhol? Moje trenutačne okupacije, koje su usko vezane za likovni i umjetnički rad, dotiču se subliminalnog i liminalnog, a riječ je metodi interveniranja u dobro poznate postojeće artefakte ne bi li se tako poigravao i izmijenio njihova uvriježena značenja.
Umjetnička scena
Puna je Instagram umjetnika, a umjetnik bez Instagrama kao da i ne postoji. Osim kao sredstvo promocije, tamo se gledaju i prenose trendovi. Tako sam recimo na Instagramu vidio nekoliko varijanta popularnog Juliusa Hofmanna i sl. U nedostatku vizije, takvi copy/paste umjetnici, koji su već u dobroj mjeri afirmirani, bezobrazno preuzimaju likovne jezike popularnijih umjetnika, umjesto da ih pokradu. Krađa bi strateški imala nekakvog smisla.
Očekivanja
U vremenu velikih paradigmatskih promjena uzrokovanih tehnološkim napretkom, teško je imati nekakvo očekivanje. Na pameti su mi tek distopijske vizije budućnosti. Neuralink, AI, nanotehnologija, kvantni kompjuteri, kolonizacija Marsa, Četvrta industrijska revolucija… No, na stranu pesimističke vizije svijeta. Današnje vrijeme, kako ja to vidim, također nosi neke iznimno pozitivne i ključne promjene. Nakon nešto više od pedesetak godina mraka, kada je američki predsjednik Nixon objavio War on drugs, znanstvenici su napokon dobili zeleno svjetlo za ponovno istraživanje pozitivnih učinaka psihodeličnih supstanci na ljudsku svijest i psihu.
O Erste fragmentima
Erste Fragmenti kontinuirano podržavaju mlade umjetnike već 19. godinu zaredom. Otkupljujući naše radove, ova inicijativa ima trajan značaj za buduće generacije jer potiče kreativnost i izražavanje mladih talentiranih umjetnika. Osim financijske potpore koja je mladima veoma važna, Erste fragmenti pružaju potvrdu važnosti našeg stvaralaštva.