Čime se bavi Institut za suvremenu umjetnost?
Raspon svojeg djelovanja predstavili smo na izložbi 100 razloga za slavlje – 20 godina Instituta za suvremenu umjetnost, održanoj prilikom preseljenja u novi prostor, u našoj novoj galeriji. Aktivnosti Instituta protežu se od prikupljanja dokumentacije, istraživačkog rada na području suvremene umjetnosti, obrazovnih programa, programa za mlade umjetnike poput Nagrade Radoslav Putar, godišnje nagrade za najbolje mlade umjetnike u Hrvatskoj, rezidencijalnih programa za hrvatske umjetnike u inozemstvu, nakladništva, izlagačkog programa u Hrvatskoj i inozemstvu, niza suradnji različitih oblika sa raznim organizacijama u Hrvatskoj, regiji i inozemstvu, suradnje s gospodarskim sektorom – kada je to moguće, i niza manjih ili većih programa koji svi služe stvaranju prostora i podizanja kvalitete prezentacije suvremene umjetnosti.
Utječe li rad Instituta bitno na suvremenu umjetnost u Hrvatskoj i na koji način?
Naravno da rad Instituta utječe na cjelokupnu sliku kulturne i suvremene scene u Hrvatskoj. Naš kontinuitet je već sam za sebe tome jedan od dokaza. Ali recimo na primjeru Nagrade Radoslav Putar, da već gotovo 15 godina omogućavamo kontinuirani kontakt sa njujorškom scenom, svake godine dobitniku Nagrade omogućivši mu 6-tjedni boravak i atelje u New Yorku. Ta se iskustva i znanja akumuliraju, dijele s kolegama u Hrvatskoj i obogaćuju cjelokupnu sliku lokalne scene , a kontinuirana prisutnost hrvatskih umjetnika u ISCP-NY distribuira mnogo više naše umjetnosti u inozemstvo nego samo godišnje dobitnike Nagrade.
Naš nakladnički program također se pozitivno prati, a izložbe, od kada odnedavno imamo galerijski prostor, dobivaju sve veću vidljivost među publikom, stručnom, ali i sve širim spektrom ne isključivo stručne publike. Niz se može nastaviti brojnim primjerima, ali nama je važno da na lokalnoj sceni imamo također svoje mjesto, i da svojim programom možemo nadopunjavati mogućnosti cjelokupne scene dodavajući joj kvalitetu, raznolikost, stručnost i bogatstvo.
Prema kojim kriterijima birate izlagače u svojem izložbenom prostoru?
Naši su programi međusobno povezani, i gradimo ih prema nekoliko kriterija koji nisu zadani jednom zauvijek, već se mijenjaju onako kao što osjećamo potrebu da što bolje nadopunjavamo cjelokupni rad Instituta i svoje mjesto na sceni suvremene umjetnosti. Recimo, svake godine dvije naše izložbe su vezane uz već spomenutu Nagradu Radoslav Putar, jedna je posvećena umjetnicima koji su na sceni izgubili svoju vidljivost, a mi smatramo da je istraživanje i poznavanje njihovog rada nužno za kompletiranje ukupnih znanja o umjetničkim dosezima naše sredine, jedna je obično povezana s različitim rubnim područjima likovnosti, obraćamo pažnju na omjer domaćih i međunarodnih izlagača i kustosa, trudimo se pribaviti sredstva za što bolju izvedbu svojih programa i doprinijeti stručnom pristupu i obradi materijala.
Koja je uloga umjetnosti u današnjem svijetu? Vjerujete li da se njezina uloga sve češće mijenja?
Jako veliki dio društvene povijesti svijeta poznajemo kroz povijest umjetnosti i njezinih disciplina. Umjetnost govori što se u društvu nekog vremena mislilo i čime se raspolagalo za izvedbu tog mišljenja. Tako će biti i ubuduće. Druga stvar je što svako društvo drugačije tretira svoju umjetnost, pa u njemu umjetnost ima mnogobrojne uloge.
Kako se nosite s papirologijom?
Pažljivo.
Koji su vam planovi za budućnost?
Kako se Institut vrlo nedavno preselio u novi prostor, privikavamo se na nove prostorne uvjete, koji naravno utječu ina program. Kratkoročno, moramo nabaviti namještaj. Srednjoročno, pripremamo povećati svoju vidljivost na novoj adresi, pripremamo nove internetske stranice, pripremamo ponudu svojih knjiga, tiskovina, i raznih materijala u dućančiću koji pripremamo, a dugoročno, planiramo nove programe, nove aktivnosti, nove suradnje i stalni rad na područjima suvremene umjetnosti koji može doprinositi dobrobiti umjetnika, umjetnosti i kultiviranosti vlastite okoline.