Projekt Drava Art Biennale (DAB) temelji se na istraživanju, novim produkcijama, multidisciplinarnosti, multimedijalnosti i društvenom angažmanu kroz umjetnost, a razvija dugoročne i čvrste suradnje među djelatnicima u kulturi. Ovogodišnje izdanje nastalo je u suradnji s Muzejom likovnih umjetnosti iz Osijeka, a izložba je i ove godine putem javnog poziva okupila autore koji komuniciraju, provociraju, kritiziraju i promišljaju vodu i njezine uloge. Autore je odabrao četveročlani stručni žiri u sastavu: Ana Kovačić, Helena Kušenić, Valentina Radoš i Maša Zamljačanec, a vizualni identitet ovogodišnjeg izdanja potpisuje dizajnerski dvojac Andrija Večenaj i Mihovil Vargović.
Drava Art Biennale bavi se temama zaštite okoliša, ekosustavom i vodom kao političkom kategorijom, a nastoji potaknuti suradnju umjetnika, kustosa, aktivista, znanstvenika i drugih stručnjaka te lokalne zajednice. DAB nudi viziju mogućih promjena koje povezivanjem umjetnosti, ekologije i urbanizma pridonose stvaranju prostora za odgovornije i bolje društvo, a u 2017. godini problematizira temu vode kao javnog dobra i osnovnog ljudskog prava. Tako su i trećem izdanju Drava Art Biennalea prethodile brojne aktivnosti okupljene oko krovne teme projekta – vode – koja je u ovom izdanju fokusirana na promatranje vode u javnom prostoru grada. Tijekom cjelogodišnjih aktivnosti (od ožujka do listopada) pitanje koliko prisustvo vode oblikuje gradsko tkivo i na koji način utječe na formiranje identiteta nekog grada sagledano je iz raznolikih kutova: etnološkog, arheološkog, povijesnog, urbanističkog.
Za kraj slijedi umjetnička interpretacija ovog fenomena u skupnoj izložbi 16 autora koji se predstavljaju u Galeriji Koprivnica s 15 raznolikih radova. Kroz medij fotografije, videa, performansa, slika i instalacija umjetnici propituju pitanja smislenosti i legalnosti izgradnje javnih fontana (Barbara Bjeliš, Ivan Gundić) te fontanama kao mjestom susreta i nade (Bojan Koštić). Vodu kao mjesto memorije istražit će Neva Lukić i Sara Rajaei, Vana Gaćina, kao i Marijan Crtalić koji će kroz tri videozapisa upozoriti na naš odnos prema vodi i prirodi, baš kao i Gildo Bavčević i Kristina Pongrac. Tamara Sekulić bavit će se pitanjem simbolike vode, a Kristina Marić i Mia Maraković odlučit će se za intimistički pristup s jasnom kritičkom konotacijom. Međunarodni predznak ovogodišnjoj izložbi dali su Bojan Stojčić, čiji rad se temelji na promišljanju dostupnosti vodi kroz Arhimedove matematičke postulate i Enes Kurtović, koji će vodu sagledati u kontekstu klimatskih promjena i rezultata koje utjecaj čovjeka može imati na svoje okruženje. Njegovi radovi mogućnošću postava u vanjski i unutrašnji prostor otvaraju nove dimenzije određene odnosom umjetničkog rada i arhitekture javnog prostora, koje propituju i dvije instalacije smještene izvan prostora Galerije – na pročelje (Tomislav Hršak) te u prostor koprivničke sinagoge (Vladimir Novak).
Izložba se u Galeriji Koprivnica otvara u petak, 13. listopada 2017. godine u 18 sati. Ulaz na izložbu je slobodan, a Muzej grada Koprivnice u suradnji s HŽ-om osigurava 40 % popusta na povratnu kartu iz svih kolodvora u Hrvatskoj.
U srpnju 2018. godine izložba će se održati u Muzeju likovnih umjetnosti u Osijeku.