Krajem prosinca u nebo ispred HDLU-a ekipa Urbanke pustila je lampion sa željom za uzbudljivom i sadržajnom 2014., a ako je suditi po prvim tjednima nove godine, želja će nam se ispuniti! Neovisno o nekarakteristično visokim temperaturama, siječanj nikad nije bio mjesec lakih nota, a to dokazuju i izložbe koje možete posjetiti diljem zagrebačkih lokacija.
Skupna izložba „Daily Struggle“ hrvatske umjetnice Ane Elizabet i šestero austrijskih umjetnika Sandre Fockenberger, Paula Horna, Hund&Horna, Ursule Huebner, Alfreda Lenza i Moritza M. Polanskog, koja se može razgledati u Galeriji Prsten (HDLU) do 26. siječnja, propituje “svakodnevnu borbu” s kojom se ljudi suočavaju u obliku svih onih sitnih zbivanja i problemčića koji dnevno zahtijevaju našu pozornost i iznalaženje rješenja. Zaputite li se do HDLU-a, tijekom siječnja ondje imate priliku pogledati još dvije izložbe: „K19“ Zlatka Kopljara i „The Residency Drawings: Abu Dhabi“, seriju crteža Stipana Tadića nastalih tijekom studijskog boravka u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Kristian Kožul i Damir Žižić do 26. siječnja vladaju Galerijom Karas. Prigodno uz siječanjske rasprodaje i kraj fiskalne godine, dvojica umjetnika galerijski su prostor u centru grada pretvorili u bivši prodajni prostor luksuznih proizvoda nejasna podrijetla i sumnjive namjene, prisjećajući na nemali broj zatvorenih ili prenamijenjenih uslužnih prostora, a time i načetih i preoblikovanih pročelja, u središtu Zagreba.
Pavle Pavlović u sklopu izložbe „Solarfall“ u Galeriji SC izložio je šest platna velikih dimenzija koja prenose naoko uvrnutu kritiku naoko neuvrnutog suvremenog društva zasićenog instant rješenjima i plastičnom zabavom.
Od ostalih zanimljivosti na koje smo ovaj mjesec naišli izdvajamo jazz večeri u novootvorenom caffe baru Sova u Hebrangovoj 10 u Zagrebu, otkrivanje mirisa i okusa u kući začina Kućarin (Krvavi most 3, Zagreb) te predstavljanje hvalevrijednog projekta nadopunjavanja Wikipedije studenata povijesti umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Svi smo svjesni da je, iako neizostavna, Wikipedia daleko od savršene pa pozdravljamo studentsku inicijativu za približavanjem široj javnosti verificiranih informacija na internetu o značajnim građevinama, umjetnicima i hrvatskoj baštini. U suradnji s profesorima, studenti pišu članke o određenoj temi te ih, nakon konzultacija s profesorima, objavljuju na Wikipediji. Studenti kroatistike Filozofskog fakulteta u Zagrebu lektoriraju članke, dok ih studenti anglistike prevode na engleski jezik. Urbanka podržava!
Nakon svega što smo naveli, više nemate izliku za ostanak kod kuće, čak ni pod opravdanjem najavljenog pogoršanja vremena:).